Dębica to miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim. Leży na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, nad rzeką Wisłoką. W mieście żyje ok. 47 tysięcy mieszkańców na powierzchni ok. 34km². Dębica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą kraju poprzez linie kolejowe przebiegających przez miasto, autostradę A4, drodze krajowej nr 94. W pobliżu jest też Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, do którego można wygodnie dojechać autostradą.

Turystyka i rekreacja w Dębicy i okolicach jest oparta w dużej mierze o malownicze tereny, przez które przebiegają szlaki wędrowne i rowerowe. Nad okolicznymi zalewami zorganizowane są ośrodki wczasowe, które przyciągają przyjezdnych z dalekich stron. W samym mieście znajdują się zabytki pamiętające XVI wiek – m.in. Kościół farny Św. Jadwigi. Przyjezdni mogą również obejrzeć Synagogę Nowomiejską, Wodociągową wieżę ciśnień z 1904 roku czy Zespół dworski na Wolicy.

Z Dębicy pochodzi wielu znanych i cenionych Polaków, wśród nich znajdują się m.in. światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki, komentator sportowy Mateusz Borek czy bracia Lipieniowie – olimpijscy medaliści.

W mieście rozwinięty jest również przemysł. Mieści się tutaj m.in. Fabryka Opon Goodyear, Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka lub producent blach i pokryć dachowych Bratex.